PHP Manual
/
HTTP

Získání parametrů z URL metodou GET

22. 08. 2019

Obsah článku

Však to znáte, máte otevřenou nějakou stránku, sledujete URL a vidíte otazník s nějakými parametry. Ještě nezkušený programátor si řekne, že to jsou samostatné soubory, ale ejhle. Zkuste vytvořit soubor co má v názvu otazník (nejde to). **To je právě důvod, proč vznikl tento článek**.

O co jde?

Vlastně jde o to, že je to jeden soubor, do kterého se předávají proměnné přes URL adresu, takže mám třeba soubor index.php, a já mu předám jméno článku: index.php?clanek=o-php.

Kód + vysvětlení

Superglobální proměnná $_GET obsahuje klíče s parametry z URL adresy

echo $_GET['clanek'] ?? '';

Bezpečnost a hranice délky

Metoda GET není bezpečná, proto by se přes ní neměli posílat důvěrné data, jeden z hlavních důvodů je, že je to komunikace nešifrovaná a za druhé se ukládá v historii.

Důvěrná data a nebo prostě všechno by se mělo posílat metodou POST. GET se hodí spíše pro furmuláře, kde je dobré parametry ukázat (třeba vyhledávače, stránka s článkem), aby se na tu stránku dalo odkázat.

Délka GETu není neomezená! Na to doplácí spousta začátečníků. Maximální délka se pohybuje kolem 1024 znaků (někde se uvádí 1088). Proto delší texty posílejte POSTem.

Jan Barášek   Více o autorovi

Autor článku pracuje jako seniorní vývojář a software architekt v Praze. Navrhuje a spravuje velké webové aplikace, které znáte a používáte. Od roku 2009 nabral bohaté zkušenosti, které tímto webem předává dál.

Rád vám pomůžu:

Související články

1.
2.

Potřebujete poradit s PHP?

Nabízím trénink vývojářů, konzultace, školení a analýzu návrhových vzorů. Osobně v Praze nebo online.

Napište mi, pokud si nevíte rady.

Lektor: Jan Barášek

Status:
All systems normal.
2024