PHP Manual
/
Senior vývojář

Útok hackerů na agenturu

11. 02. 2023

Příběh z roku 2017: Pracujete jako hlavní vývojář v agentuře, a ve správě máte cca 300 různě velkých projektů, které firma za tu dobu vyvinula. Většina z nich je jednoduchá Nette aplikace, kde je do 10 šablon, pár formulářů a databázové tabulky. Nic extra. O projektech toho zas tolik nevíte, protože každý vyvinul trochu jiný dodavatel, lidé se ve firmě střídají, a vy doufáte, že to nějak dáte. Protože firma hodně optimalizuje náklady, tak v té době hostuje třeba 50 projektů na jednom serveru.

Najednou za vámi přiběhne projekťák, že jeden z důležitých klientských webů přestal fungovat. Na místo reálného webu se zobrazuje černá obrazovka, a tam různé texty o tom, že byl web napaden hackerem, a má přístup k celému serveru.

Ještě jednou připomínám, že o architektuře a obsahu projektů toho zas tolik nevíte (a ani validně vědět nemůžete), a mnoho projektů běží na jenom serveru. Projekťák na vás tlačí, že web musí fungovat, a vy přitom nevíte, jaký je rozsah útoku a kam všude se útočník dostal, a jestli existují zadní vrátka z minulosti.

Jak se rozhodnete?

  1. Neuděláte nic a pokusíte se incident nejprve analyzovat.
  2. Server odstavíte od internetu. Nevíte rozsah škod a útočník může dál pronikat do serveru a krást data. Zároveň to ale znamená nedostupnost mnoha webů.
  3. Provedete obnovu konkrétního webu ze zálohy o den zpět, a v mezičase budete řešit, co se stalo. Útočník ale může získat přístup znovu a pokračovat ve vykrádání dat.
  4. Jiné řešení...

Jan Barášek   Více o autorovi

Autor článku pracuje jako seniorní vývojář a software architekt v Praze. Navrhuje a spravuje velké webové aplikace, které znáte a používáte. Od roku 2009 nabral bohaté zkušenosti, které tímto webem předává dál.

Rád vám pomůžu:

Související články

1.
5.

Potřebujete poradit s PHP?

Nabízím trénink vývojářů, konzultace, školení a analýzu návrhových vzorů. Osobně v Praze nebo online.

Napište mi, pokud si nevíte rady.

Lektor: Jan Barášek

Status:
All systems normal.
2023