Algoritmy jsou návody na řešení konkrétních problémů. Na základní úrovni si můžeme algoritmus představit třeba jako kuchařku, protože poměrně přesně popisuje jednotlivé kroky, jak ze vstupních surovin vyrobit hotové jídlo.
V programování existují celé skupiny algoritmů, které se hodí pro řešení různých typů úloh. Pokud však hledáte návody, jak řešit návrh aplikace jako celek, budete muset sáhnout po mocnějších nástrojích, jako jsou například návrhové vzory.
Přibližnou zdálenost dvou GPS bodů vzdušnou čarou můžeme snadno vypočítat algoritmem:
Implementace v PHP
function getCoordsDistance(
float $lat1,
float $lng1,
float $lat2,
float $lng2
): float {
$r = 6371;
$lat1 = ($lat1 / 180) * M_PI;
$lat2 …
Princip většiny hashovacích funkcí pro otisk dokumentů vzpočívá v tom, že na každý jednotlivý vstup vrátí vždy stejný výstup. Tomu se říká deterministické chování. Zároveň malá změna na vstupu způsobí velkou změnu na výstupu (prakticky se vrátí…
Každý algoritmus má svojí složitost, kterou můžeme vyjádřit matematickým zápisem. Tento přehled ukazuje typické složitosti algoritmů podle velikosti vstupních dat (tj. počtu prvků, s kterými pracují) a jaké typy algoritmů se hodí podle typu úlohy.…
V PHP neexistuje jednoduchý způsob, jak validovat a formátovat telefonní čísla, proto jsem pro to napsal jednoduchou knihovnu, která nemá žádné závislosti, ale přesto zvládne tuto roli obsloužit.
Cílem je zkontrolovat formát telefonního čísla,…
Tento článek v minulosti popisoval metody, jak poznat podobná čísla.
Například 500 199 Kč a 500 210 Kč je skoro stejně.
Řešení je vypočítat podíl a porovnat vůči epsilon.
$x = 500199;
$y = 500210;
$epsilon = 0.001;
if (abs($x / $y) < $epsilon) {…
Captcha je v současnosti jeden z nejčastějších způsobů ochrany volně dostupných formálářů. Původně nevznikla pro ochranu bezpečnosti dat, ale pro ochranu vůči spamu a rozpoznání, že se jedná o člověka.
Jedná se ale o strojově generovaný materiál,…