PHP Manual
/
Doctrine

Seriál o Doctrine - úvod

27. 08. 2021

Obsah článku

Doctrine je vyspělá PHP knihovna pro objektovou práci s databází. Hlavním smyslem a cílem Doctrine je popsat databázové schéma pomocí datových entit a s daty manipulovat plně objektovým způsobem.

Tomuto paradigmatu se říká ORM (Object–relational mapping), což je návrhový vzor pro převod (obalení) dat uložených v relační databázi na objekt, který lze použít v objektově orientovaném jazyce. Pro pochopení a použití Doctrine tedy musíte umět aspoň základy Objektově orientovaného programování.

Proč se Doctrine naučit?

Důvodů je opravdu hodně:

 • Doctrine je nejpoužívanější ORM databáze, používá ji většina pokročilé PHP komunity
 • Zásadním způsobem zjednodušíte návrh vaší PHP aplikace
 • Zajistíte konzistentní způsob, jak navrhovat, verzovat, přenášet a zálohovat databázové schéma
 • Hodně databázových tabulek můžete získat stažením balíčku bez nutnosti cokoli vymýšlet a konfigurovat
 • Z relací mezi tabulkami se stanou opravdové fyzické entity
 • Výstupy z databáze nebudou obyčejná netypová pole, ale získáte opravdové fyzické objekty
 • Získáte snadný způsob, jak provádět mnoho operací současně v rámci jedné transakce
 • Snadno zvýšíte bezpečnost a odolnost aplikace tím, že budete zkrátka vědět, kdy se co děje, a že se to stane bezpečně
 • Získáte snadno testovatelný kód i databázovou vrstvu
 • Objevíte celý ekosystém kolem Doctrine, který řeší mnoho problémů elegantně. Často najdete jednoduché řešení komplexních problémů, které jinak téměř nelze jednoduše vyřešit
 • Naučíte se spoustu nových věcí, poznáte nové myšlenky a využijete databázi naplno
 • Zbavíte se složitých SQL dotazů. Doctrine poskytuje vlastní rozhraní pro psaní dotazů (DQL), které je velmi mocné
 • Aplikace se zrychlí. Snadno objevíte prostor pro optimalizaci aplikace, využijete lazy loading a najdete úzká hrdla aplikace

Dlouhodobý názor autora tohoto článku (Jan Barášek) je, že Doctrine je nejlepší způsob, jak pracovat s databází v jazyce PHP. Zkrátka nemá konkurenci.

Jak začít?

Ještě než začnete používat Doctrine naplno, je potřeba připravit vhodné prostředí. Pokud s PHP teprve začínáte, nebo nemáte seniorní znalosti, nejlepší volbou bude instalace Nette Framework s rozšiřujícím balíkem Baraja Doctrine, který automaticky integruje plnou podporu. Nejprve si stáhněte balík přes Composer, poté nastavte DI Extension a Doctrine začne fungovat automaticky.

Aby Doctrine fungovala korektně, tak je potřeba připravit prázdnou databázi (Doctrine umí pracovat i s existujícím projektem, ale pro první kroky to je nevhodné, protože hrozí přepsání existujících dat) a nakonfigurovat připojení. Protože Doctrine není pouze databázová knihovna, ale poskytuje pokročilý databázový framework, tak je potřeba vyřešit i další konfiguraci. Většina nastavení se v uvedeném balíčku pro Nette propíše automaticky, nicméně v minimální konfiguraci váš server musí podporovat rozšíření APCu Cache nebo SQLite3.

Pokud se vše povedlo nakonfigurovat správně, tak v Nette vznikne nová DI služba Baraja\Doctrine\EntityManager, kterou můžete injectnout do Presenteru:

<?php
namespace App\FrontModule\Presenters;
use Baraja\Doctrine\EntityManager;
final class HomepagePresenter extends BasePresenter
{
#[Inject]
public EntityManager $entityManager;
}

Pokud se vám podaří injectnout základní službu EntityManageru, můžete se pustit do studia a práci s Doctrine.

Jak dál?

Následující kapitoly jsou kombinací referenční příručky technologie Doctrine, dlouhodobých zkušeností, návrhových vzorů a hotových řešení. Projdeme společně všechny základní prvky Doctrine od definice vlastní entity, přes generování fyzického databázového schématu, až po spolupráci s verzovacím nástrojem a produkční nasazení.

Doctrine používám velmi dlouho a řešil jsem v ní tisíce případů. Ukážeme si tipy a triky, jak pomocí Doctrine optimalizovat rychlost databáze a jak databázi vhodně navrhnout. Doctrine je také možné použít pro již stávající projekt (pokud splníte určité podmínky) a ukážeme si, jak na to.

Tato série článků vznikla jako pomocné materiály pro studenty mého školení a konzultací. Pokud potřebujete probrat nebo podrobněji vysvětlit určitá témata, můžete mi napsat na e-mail jan@barasek.com. Protože jde o relativně náročnou technologii, bude na všechny dotazy hleděno jako na placenou konzultaci.

Jan Barášek   Více o autorovi

Autor článku pracuje jako seniorní vývojář a software architekt v Praze. Navrhuje a spravuje velké webové aplikace, které znáte a používáte. Od roku 2009 nabral bohaté zkušenosti, které tímto webem předává dál.

Rád vám pomůžu:

Související články

1.
2.

Potřebujete poradit s PHP?

Nabízím trénink vývojářů, konzultace, školení a analýzu návrhových vzorů. Osobně v Praze nebo online.

Napište mi, pokud si nevíte rady.

Lektor: Jan Barášek

Status:
All systems normal.
2024