Představte si, že stojíte před úlohou zpracování jednoduchého matematického příkladu, který Vám uživatel zadá jako textový řetězec třeba do pole pro vyhledávání. Typicky chce provést jednoduchou početní operaci s čísly. Článek popisuje myšlenkové postupy a konkrétní návod, jak na to.
Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jestli by šlo jednoduchý matematický výraz zpracovat nějakým trikem, aby byl kód co nejkratší… a po mnoha letech ono řešení skutečně mám.
Uvedené řešení vnímejte pouze jako příklad, je totiž extrémně nebezpečné a nečestný uživatel může snadno podtrčit řetězec, který například provede smazání celé aplikace nebo krádež databáze!
// Uživatelský dotaz$query = '5 + 3 * 2';// Zpracování výrazu jako běžného PHP kódueval('$result = @(' . $query . ');');// Výpis proměnné s řešením výrazuecho $result; // vypíše 11
Celý trik je v tom, že funkce eval() spouští řetězec tak, jako kdyby byl v kontextu PHP kódu. Šílenost, ale funguje to. Zavináč potlačuje chybová hlášení.
Kromě toho, že zpracování výrazů přes funkci eval() je extrémně nebezpečné, tak zároveň neposkytuje dostatečně výřečnou syntaxi, která vyhovuje všem. Pokud uživatel udělá byť jediný prohřešek vůči syntaxi, celý výraz nebude možné zpracovat.
Řešení proto je uživatelský dotaz nejprve pochopit a opravit podle formální stránky (tzv. normalizovat na kanonický tvar) a následně projít a dále zpracovat.
Přesně pro tuto úlohu jsem v minulosti naprogramoval QueryNormalizer.
Samotné zpracování je velmi náročný úkol, protože je potřeba správně chápat různé kontexty. Například, že závorky označují vnořené bloky a musí se vyhodnocovat rekurzivně. Například výraz 5+2^(1+3/2)
není možné řešit rovnou, protože se jako první musí vyřešit zlomek, sečíst s číslem v závorce, poté řešit celá mocnina a nakonec sčítat na základní úrovni.
Abychom tento náročný požadavek vůbec dokázali splnit, už nelze s výrazem pracovat jako s obyčejným řetězcem a je potřeba zvednout úroveň abstrakce. V postatě jde o to, že matematika je druh jazyka, který popisuje vztahy mezi operacemi a čísly, protože musíme řešit priority operátorů, různé významy, kontexty, rekurzi a dokonce datové typy. Na řadu proto přichází proces tokenizace dotazu.
Problémem tokenizace matematiky se zabývám od roku 2015 a od té doby jsem napsal několik různých parserů.
Nejlepší z nich, který v současné době pohání nový Mathematicator je k dispozici opensource na GitHubu.
Smyslem tokenizace je projít řetězec, rozdělit ho na skupiny menších řetězců známých typů a ty následně převést na objekty (datové typy). Převedené pole objektů následně chytrou logikou převedeme na binární stromu, který umí popisovat závislosti a rekurzi. Jde o proces velmi náročný, protože existují stovky možných scénářů a uživatelé umí být v zadávání dotazů hodně kreativní.
Výhoda pole tokenů je hlavně to, že lze velmi jednoduše předat další vrstvě, která například provede samotný výpočet, nebo strom překreslí do LaTeXu.
Použití může vypadat takto elegantně:
$tokenizer = new Tokenizer(/* some dependencies */);// Convert math formula to an array of tokens:$tokens = $tokenizer->tokenize('(5+3)*(2/(7+3))');// Now you can convert tokens to a more useful format:$objectTokens = $tokenizer->tokensToObject($tokens);dump($objectTokens); // Return typed tokens with meta data// Render to LaTeXecho $tokenizer->tokensToLatex($objectTokens);// Render to debug tree (extremely fast):echo $tokenizer->renderTokensTree($objectTokens);
Nemalá část uživatelů ocení, když se při výpočtu zobrazí postup, jak to program udělal. Hodí se to vlastně i programátorovi, protože aspoň může jednoduše zjistit, kde je ve výpočtu chyba a podle toho algoritmus opravit. Když to celé zkombinujeme se strojovým učením na základě automatických testů, vznikne něco úžasného.
Podívejte se, jak dokázal QueryNormalizer
pochopit Váš dotaz, předat data na tokenizer, ten podle něj vykreslil zadání dotazu do LaTeXu a následně předal strom objektů do kalkulačky, která vrátila celkový výsledek.
Příklad: 5+2^(1+3/2).
Zobrazení postupu je realizováno tak, že kalkulačka postupně prochází vstupní strom a podle obsažených tokenů a pravidel postupně vyhodnocuje jedno pravidlo za druhým. Při vyhodnocení jakékoli pravidla si odloží informaci o kroku do pole. Občas se může stát, že se některý krok ukáže jako chybný a musíme se při výpočtu vrátit a vydat se jinou cestou, ale za tím je už celkem velká magie, která zatím zůstane skryta a můžete si ji prostudovat v implementaci.
Uvedený postup popisuje, jak elegantně zpracovávat matematické výrazy, kde máme k dispozici čísla, operace a vztahy s nimi. Tento přístup neumí například upravovat výrazy nebo řešit rovnice, ale na to se podíváme příště.
Pokud máte jiný nápad, jak matematiku efektivně zpracovávat, budu rád, když mi napíšete.
Jan Barášek Více o autorovi
Autor článku pracuje jako seniorní vývojář a software architekt v Praze. Navrhuje a spravuje velké webové aplikace, které znáte a používáte. Od roku 2009 nabral bohaté zkušenosti, které tímto webem předává dál.
Rád vám pomůžu:
Nabízím trénink vývojářů, konzultace, školení a analýzu návrhových vzorů. Osobně v Praze nebo online.
Napište mi, pokud si nevíte rady.
Lektor: Jan Barášek
Články píše Jan Barášek © 2009-2025 | Kontakt | Mapa webu
Status | Aktualizováno: ... | cs