PHP Manual
/
Senior vývojář

Motivace juniora, který přinesl nápad

11. 02. 2023

Přijde za vámi juniorní kolega s nápadem, jak by šlo refaktorovat/zlepšit stávající funkcionalitu v systému, který společně vyvíjíte. Jste moc rádi, že se snaží o věcech přemýšlet, a rozhodně ho za to pochválíte, a možnost zkusíte zvážit.

Během analýzy zjistíte, že navrhované řešení není lepší, než stávající, a dokonce obsahuje návrhové problémy. Bohužel jde ale o tak záludné problémy, které nedokážete přímo ukázat, a vychází spíše z pocitu a zkušenosti na základě provozování jiných systémů. Například nově navrhované řešení by mohlo s určitou pravděpodobnostní zvýšit provozní náklady přibližně o 30 % a museli byste částečně přeučit stávající tým.

Jak se rozhodnete?

  1. Použijete apel na autoritu, a řešení jednoduše odmítnete, protože v současné době nevidíte velký přínos.
  2. Zkusíte použít navrhované řešení, které je o trochu lepší, aby junior získal novou zkušenosti, ale přitom nedokážete úplně přesně predikovat dopad?
  3. Ve volném čase se zkusíte zamyslet (to zabere přibližně 4 hodiny práce navíc), jak navrhované řešení vylepšit, navrhnete změny, a to potom použijete.
  4. Pokusíte se juniorovi vysvětlit, že jeho návrh plyne z nepochopení podstaty současného návrhu, proto zvolil nevhodné řešení, a vydáte se cestou zaběhlé zkušenosti, i když víte, že přijdete o možnost se celkově posunout moderním směrem.
  5. Jiné řešení...

Jan Barášek   Více o autorovi

Autor článku pracuje jako seniorní vývojář a software architekt v Praze. Navrhuje a spravuje velké webové aplikace, které znáte a používáte. Od roku 2009 nabral bohaté zkušenosti, které tímto webem předává dál.

Rád vám pomůžu:

Související články

1.
3.

Potřebujete poradit s PHP?

Nabízím trénink vývojářů, konzultace, školení a analýzu návrhových vzorů. Osobně v Praze nebo online.

Napište mi, pokud si nevíte rady.

Lektor: Jan Barášek

Status:
All systems normal.
2023